top of page

Vyjmenovaná slova

Kolik vyjmenovaných slov dokážeme dát do jednoho příběhu? To se dovíte v následujících příspěvcích.

Niky

Bystrý obyvatel měl byt s nádherným nábytkem. Měl kobylu, býka a sysla. Všechny měl v bytě, a proto mu tam lítal hmyz. Jednoho sychravého dne tam nepřiletěli. Přibyslav byl šťastný. Začal to oslavovat, ale najednou slyšel syčet hada. Začal se všude zamykat. Pak začal ze stresu, že tam má hada, žvýkat žvýkačku. Potom mu z toho brzy začal brnět jazyk. Hned ji vyplivl. Rychle běžel k býkovi, kterého nazýval svým synem. Sýčkovi to nedávalo smysl, jak to může být jeho syn, a podíval se na sýkoru, která jedla sýr do syta. Mezitím býk v domě jedl syrové maso. To maso bylo celé třpytivé. Pak jednou zemřel v Ruzyni, když měli jet na dovolenou.

Darča

Jeden obyvatel byl pyšný a nosil s sebou pytel, ve kterém měl myš a slepýše. Ale slepýš snědl myš a teď zpytoval svědomí, že se nemá s kým učit nový jazyk. Říkal si: „Já jsem ale kopyto, snědl jsem myš i netopýra, který tu byl kdysi a přál si jet do Ruzyně.“ Ale my jsme nejeli do Ruzyně, ale do Litomyšli. Bohužel všichni byli hlemýždi. Velký výr polykal zrovna kousek sýra. Za výrem přišla vydra, která byla docela vyžle „Dáš si žvýkačku, vyrobila jsem ji vy fyzice?“ Výr se zamyslel. „Jo, díky.“ Je sychravo, půjdeme se schovat do mlýna a všichni se tam nakonec schovali.

Hanka

Syn z Ruzyně slyšel, že v Litomyšli bude nový nábytek v jeho oblíbeném obchodě. Jednoho sychravého rána přijel jeho bratranec Přibyslav. Bavili se, že by mohli jet do Litomyšle. Že by mohli matce koupit kosmetiku na obličej nebo lyže na lyžování. Chtěli si koupit psa, ale ten v obchodě nebyl, byly tam jenom myši, vodní hlemýžď a hmyz. Nakonec si nekoupili nic kromě sýru a sýrové pomazánky. Přijeli domů a dali si čaj z pelyňku. Zahráli si na schovávanou a Přemysl pykal a Přibyslav se schovával. Přišla matka, nechala si pověsit a vysychat kabát. Byl večer a Přibyslav musel domů. Musel být v šest hodin doma. Brzy se zase viděli. Bydlel daleko až v Praze.

O pejskovi a kočičce - Róza P.

Pejsek a kočička byli velmi dobří přátelé. Dokonce spolu i bydleli v jednom domě. Chodili spolu do školy, na kulturní akce i do kina. Byli obyvateli města Litomyšl. Jednou se rozhodli, že pojedou na dovolenou. Byl to takový jejich obyčej. Šli tedy do Ruzyně, aby si vybrali, kam pojedou. Jeli do Přibyslavi. „Hlavně abychom měli dobrý příbytek,“ pomyslel si pejsek. Kočička se zase obávala: „Doufám, že tam bude hodně bylin, třeba pelyněk, babyka.“ Tak jeli letadlem do Přibyslavi, ale museli vstávat brzy, protože letadlo odlétalo v 5 ráno. „Krásné ráno milí pasažéři!“ hlásil rozhlas. „Dnes letíme do Itálie, kde je jazyk italský, takže si vemte do ruky slovníky.“ Doletěli a došli do hotelu a uviděli sýkorku, netopýra, slepýše, sýčka, býka, hmyz, myši, hlemýždě, sysla, vydru a nějaký dobytek, všechno ale bylo naštěstí na obrázku na zdi. Byt se krásně třpytil. Nakonec se jim dovolená vyvedla a budou na ni dlouho vzpomínat.

Naty

V domě v Litomyšli bydlela myš, která měla moc ráda sýr. Jmenovala se Lucka. Každé ráno vycházela před dům podívat se, jestli je mlýn na svém místě. Nebyl to ledajaký mlýn. Byl to vodní mlýn. Když někdo vyslovil přání, v mlýně se zatřpytily jiskry a přání se splnilo. Myš si přála, aby byla vysoká. Když se jí přání splnilo, byl z toho povyk. Později se to dozvěděli i sýkorka, vydra, kobyla a sysel. Šli za Luckou a řekli jí: „To sis radši měla přát žvýkačku a odstěhovat se do Přibyslavi.“ A ona na to: „Teď toho lituji.“ Sysel našel na zemi lýko a bystře řekl: „Běž k mlýnu a vše řekni pozpátku.“ Vše se stalo, jak mělo.

Róza Š.

Kdysi dávno v městě Přibyslav byl jeden obyvatel, jmenoval se Zbyněk, a byl to syn kováře. Jednoho dne se Zbyněk a jeho kamarád Tom rozhodli, že půjdou k řece. Cestou viděli pelyněk a hlemýždě. Jak kluci přišli k řece, Tom řekl: „Hele vydra.“ A Zbyněk pak řekl: „Ta vydra je sice pěkná, ale je tady hodně hmyzu, pojďme do lesa.“ Kamarádi šli do lesa a pozorovali různá zvířata. Zbyněk řekl: „Jé, dívej na ty sýkorky a na toho výra.“ Potom šli domů a po cestě si všímali všech bylin a krmili dobytek na pastvě. Jak přišli domů, tak vše vyprávěli rodičům, jak krmili býky a kobyly.

bottom of page